Ač už uběhla dlouhá tisíciletí, technologie se posunuly vpřed, společnost se změnila a naše civilizace vypadá jinak než kdysi, i přesto se kolem nás nezměnila spousta věcí a stejně tak nepoklesla ani jejich důležitost.

Ta věc, o které mluvím, má co dočinění i s místem, na kterém se právě nacházíme a s tím, co právě probíhá. Všichni tu teď sedíme u táborového ohně, oči tupě zírají do poskakujících plamenů a mysl je klidná a otevřená. Není teď skvělá příležitost využít tuto chvíli k tomu, abychom si připomněli důležitost právě toho hořícího plamene?

Rituál a plamen, právě o nich jsem chtěl s vámi pohovořit. Již od dávných dob totiž měly tyto dvě věci k sobě velice blízko a je to něco, co pro nás i dnes, zůstává stejně důležité jako kdysi.

Stačí nepatrná jiskra, či žhavý uhlík, k tomu, aby byl zažehnut nový oheň, či oživen ten starý. A je pak na každém z nás, jak takovýto oheň dál pohoří a jak jasný plamen bude vydávat. Může okamžitě uhasnout, či hořet nekonečným plamenem po celé roky. Stejně tak se z něj může stát mocná vatra, vyzařující velkou energii. V takovém případě nezapomínejte na to, že čím více a jasněji hoří, tím dříve z něj zůstanou pouze žhavé uhlíky, nebo ještě hůře, pouhý popel. Říkám hůře, protože popel už jen stěží znovu zažehnete.

Pro ty, kterým to ještě nedošlo. Nemluvím o jen tak ledajakém ohni, nýbrž o ohni, který má v sobě každý z vás. Nemusí však jít pouze o jediný, může jich být více. Koníčky, láska, práce – abych jmenoval několik. Právě v tuto chvíli snad v každém z nás hoří oheň, který je věnovaný skautingu. U každého z nás hoří jiným plamenem a zabírá jiné pořadí mezi ostatními ohni. Ať je však více, či méně jasný. Je důležité, že tady právě teď všichni sedíme spolu, protože právě náš kruh přátelství je jedna z věcí, která dokáže přiživit plamen v každém z nás a dodává nám jistotu, že cesta vpřed dává smysl a nejsme na nic sami.

Stejně jako je důležité udržovat plamen v sobě, nezapomínejte přiživovat i ten, který se nachází v druhých, protože oni vám to pak rádi oplatí.

Doufám v to, že i kdyby se mi jednou stalo, že by zanikl můj plamen, bude to někdo z vás, čí jiskra ho znovu zažehne.